سئو منفی   (Negative SEO)

مگه داریم؟

بله که داریم

چگونه؟

اگر شما بتوانید با تغییر در یک متغیر رتبه سایتتان را افزایش دهید و محتوای خود را ایندکس کنید، پس می توانیم به این نتیجه برسیم که اگر یک فرد دیگر (یک نهاد خارجی) بتواند در همان متغیر مرتبط با سایت شما تغییراتی ایجاد کند، رتبه بندی سایت شما کاهش پیدا می کند و یا به صورت کامل باعث می شود محتوای شما از ایندکس خارج شود.

به چه درد میخوره؟

ممکن است برای ضربه زدن به رتبه سایت شما از طرف رقبایتان استفاده شود.

Figure 1 Negative SEO

تعریف سئو منفی؟ سئو منفی به مجموعه فعالیت هایی گفته می شود که با هدف کاهش رتبه سایت شما در نتایج جستجو صورت می پذیرد. (مانند ساخت بک لینک های غیر طبیعی و یا سرقت و پست مجدد محتوای شما). اما در بعضی مواقع هم ممکن است این کار از طریق هک کردن سایت شما و تغییر محتوای آن انجام شود.

البته در نظر داشته باشید، سئوی منفی همیشه از سوی رقیبان و دشمنان شما اعمال نمی شود، بلکه اشتباهات فردی و ناخواسته هم می تواند سبب بروز این مشکل باشد.

انواع سئوی منفی : 1 – سئو (منفی) خارجی   2-  سئو (منفی) داخلی

رایج ترین انواع سئو (منفی) خارجی

1. (Link farms)

این نوع حملات اغلب شامل درگیر کردن سایت شما با تعداد زیادی از بک لینک ها بوسیله گروهی از وب سایت های مرتبط، یا مزرعه های لینک می باشد. معمولا این لینک ها دارای انکر تکست یکسانی هستند. همچنین این انکر تکست ها ممکن است کاملا  نامرتبط با موضوع سایت شما باشند. شاید هم دارای کلمات کلیدی باشند که به طور واضحی شبیه سازی به نظر برسند.

چگونه از این گونه حملات در امان بمانیم؟

جلوگیری از این گونه حملات کارآسانی نیست، اما با شناسایی به موقع آن می توان به خنثی کردن اثر این حملات پرداخت. برای این کار می بایست به طور منظم رشد بک لینک های خود را زیر نظر بگیرید. بوسیله ابزارهایی که در ادامه معرفی میکنیم.

2. سرقت محتوا

سرقت محتوای سایت شما و انتشار آن در دیگر سایت های اینترنتی، یکی دیگر از کارهاییست که رقبای شما می توانند برای آسیب به رتبه سایت شما انجام دهند. آنها محتوای جدید را به صورت اتوماتیک پیدا کرده و آن را در دیگر سایت ها منتشر و ایندکس می کنند.

وقتی گوگل چندین نسخه از یک محتوا را در چندین سایت مختلف مشاهده می کند، آنها را مقایسه کرده و نسخه صحیح را ایندکس میکند، اگر نسخه به سرقت رفته زودتر از شما پیدا شود، محتوای شما کپی حساب میشود.

چگونه با این گونه حملات مقابله کنیم؟

بوسیله ابزارهایی که در ادامه معرفی میکنیم ، در صورت یافتن نسخه هایی از مطالب خود در دیگر وب سایتها، با وبمستر گوگل ارتباط برقرار کرده و از آنها بخواهید که آن قسمت را از ایندکس خود حذف کنند. همچنین می توانید از طریق ابزار DMCA گوگل، محتوای کپی شده را گزارش دهید.

برای جلوگیری از به سرقت رفتن پست های خود می توانید کش وبسایت را به گونه ای فعال کنید که پست هایتان چند دقیقه بعد از انتشار،  در لیست مطالب سایت به نمایش در بیایند. در این فاصله می توانید آدرس پست جدید را در وبمستر گوگل ایندکس کنید.

3. پایش ربات ها

رقبای شما سعی می کنند که با فرستادن مداوم ربات ها به سایت شما و پایش مستمر آن، فشار زیادی بر روی سرور ایجاد کرده و آنها را عملا از کار بیندازند. اگر گوگل چندین بار به یک سایت مراجعه کرده و نتواند به آن دسترسی داشته باشد، مطمئنا رتبه آن را کاهش خواهد داد.

چگونه با این حملات مقابله کنیم ؟

 اگر احساس کردید که وب سایت شما افت سرعت داشته و ناپایدار گشته، با شرکت هاستینگ خود ارتباط برقرار کرده و از آنها علت را جویا شوید. و همینطور با نصب فایروال بر روی سایت خود و بلاک کردن User-agent ربات ها، می توانید جلوی این نوع سئو منفی را بگیرید.

رایج ترین انواع سئو (منفی) داخلی

1. تغییر در محتوای سایت شما

شاید تصور کنید که با تغییر در محتوای سایتتان، شما متوجه آن خواهید شد. اما به این آسانی نیست، چون این تغییرات میتوانند بسیار زیرکانه و کاملا نامحسوس صورت گیرند. یک هکر می تواند کدهای اسپمی را به محتوای سایت شما اضافه کند و آن را با کد “display:none” مخفی کند. بنابراین شما قادر به مشاهده آن نخواهید بود، مگر اینکه نسخه Html سایت را مشاهده کنید.

سناریوی دیگری که در طی این گونه حملات ممکن است اتفاق بیفتد اینست که هکر، سایت شما را به سایت مورد نظر خود ریدایرکت کند. این اتفاق برای سایت های کوچک بعید است اتفاق بیفتد، اما در سایت های بزرگ و پربازدید احتمال انجام شدن دارد. هکر برای افزایش پیج رنک صفحه مورد نظر خود و انتقال بازدید کنندگان شما به آن سایت، سایت شما را ریدایرکت می کند. اگر گوگل قبل از شما متوجه این اتفاق شود، احتمال پنالتی شدن سایت شما بسیار افزایش می یابد، چرا که شما ناخواسته در حال ریدایرکت کاربران به یک سایت مخرب هستید.

چگونه از این حمله در امان بمانیم؟

 چک کردن مداوم سایت با ابزارهایی که در ادامه معرفی می کنیم می تواند بهترین راه برای شناسایی این گونه حملات باشد. با هر بار تست وبسایت با این نرم افزارها، گزارشی از وضعیت سایت از دید مخاطبین به شما داده می شود. با استفاده از این گزارش ها می توانید لینک های مخرب را شناسایی کرده و متوجه ریدایرکت ها شوید.

2. ممانعت از ایندکس شدن سایت شما

تنها یک دستور کوچک در فایل Robots.txt می تواند به گوگل اعلام کند که به سایت شما مراجعه نکرده و در نتیجه تغییرات آن را ایندکس نکند. این مسئله ضربه مهلکی به سئو سایت شما خواهد زد.  چگونه با این مسئله مقابله کنیم؟

با بررسی ترافیک سایت خود به طور مکرر افت های شدید آن را بررسی کنید و هر از چند گاه نیز به فایل robots.txt سایت نگاهی بیندازید. و همینطور در وردپرس نیز قسمت مربوطه راچک کنید.

با استفاده از گوگل وبمستر نیز می توان این مسئله را بررسی کرد. به هشدارهای گوگل وبمستر نیز دقت کنید.

3. هک کردن سایت شما

حتی اگر هدف یک هکر، سئو منفی نباشد، هک کردن سایت می تواند به سئو سایت شما لطمه بزند. گوگل از کاربران خود محافظت می کند و به همین خاطر قبل از ورود کاربران به سایت های هک شده، هشداری به آنها می دهد. هک شدن سایت مطمئنا موجب افت رتبه شدید سایت می گردد و احتمال دارد که وب سایت کلا از نتایج جستجو حذف شود.

 Figure 2  Negative SEO

چگونه با این خطر مقابله کنیم؟

جدا از مسئله سئو منفی، ارتقا امنیت سایت، می بایست در اولویت های شما باشد. ارتقا امنیت سایت با توجه به پلتفرم آن، با استفاده از روش های متنوعی انجام می شود و بسته به نیاز خود می توانید لایه های مختلف امنیتی را در آن ایجاد کنید.

برای بررسی سئو منفی به چه ابزار هایی نیاز داریم؟

Google Webmaster Tools- 1

به محض اینکه گوگل وب مستر تولز را برای سایت خود تأیید کردید، می توانید در بخش Preferences گزینه Email Alerts را فعال کنید. یکی از امکانات Google Webmaster Tools این است که شما را از حملات هکرها و آلوده شدن وب سایتتان به مالویرها و ویروس ها مطلع کند.

وقتی کسی سایت شما را هک کند یا یک عامل خطرناک در سایت شما وجود داشته باشد، گوگل سایت شما را به عنوان یک سایت آلوده شده و خطرناک در نتایج جستجو قرار می دهد. این کار گوگل در واقع یک اطلاع رسانی به کاربران و شما می باشد. همچنین از طریق ایمیل هم این خبر برای شما فرستاده می شود تا در اسرع وقت ازخطرات احتمالی جلوگیری کنید.

Monitor Backlinks – 2

Monitor Backlinks تغییرات لینک دهی های سایت شما را به صورت روزانه گزارش می کند. در گزارشات این وب سایت می توانید مواردی همچون لینک های ورودی و خروجی را دقیق ببینید.

این یعنی شما می توانید از اتفاقاتی مثل منقضی شدن لینک ها یا به اصطلاح Broken Links خبردار شوید و یا لینک های پر بازدید تر را شناسایی و آن ها را در اولویت قرار دهید.

Cognitive SEO- 3

CognitiveSEO به شما کمک می کند تا مجموعه ای از لینک های مشکل دارو بد را در سایت خود شناسایی کنید.

در این حالت می توانید در اسرع وقت لینک های غیر طبیعی را شناسایی کرده و قبل از اینکه آن ها برای سایت شما مشکل ایجاد کنند و به محبوبیت سایت شما در موتورهای جستجو آسیب وارد کنند آن ها را حذف کرده یا اصلاح کنید.

Authority Labs- 4

یکی از نتایج ناگوار negative SEO از دست دادن موقعیت در جستجوها می باشد. وب سایت Authority Labs به شما کمک میکند مانع این اتفاق شوید.

Authority Labs می تواند شما را از تغییرات مرتبط با کلمه کلیدی مورد استفاده شما در رتبه بندی های موتورهای جستجو به صورت هفتگی آگاه سازد. این یعنی اگر کلمه کلیدی شما استفاده چندانی نداشته باشد یا خوب انتخاب نشده باشد، می توانید از اطلاع رسانی های این ابزار استفاده کرده و بر روی آن دوباره کار کنید تا مناسب تر بودن هر کدام را بررسی کنید.

Trackbacks- 5

ممکن است افرادی با کپی برداری و دوباره منتشر کردن متن شما و پیشی گرفتن ازشما در معرفی و گسترش آن، در واقع محتوای مطلب شما را  کپی جلوه دهند. ربوده شدن محتوای مطالب می تواند وب سایت شما را در جستجوها با مشکل رو به رو کند. در این حالت نه تنها از شما یک دزدی صورت می گیرد، بلکه خود شما متهم به دزدی می شوید! ممکن است در این شرایط وب سایت شما به عنوان اسپم هم شناخته شود.

برای این که متوجه بشوید چه کسی مطالب شما را از طریق لینک های داخلی یا Internal Links و CMS ها بر می دارد، وقتی یک مطلب جدید در سایت خود منتشر می کنید، آن را به یک مطلب قدیمی تر سایت خود لینک بدهید.

اگر هشدار دوستانه از کپی برداری و سرقت مطالب شما جوابگو نبود، می توانید از طریق بخش Submitting the offenders to Google خاطیان را معرفی کنید.

Ubersuggest -6

Ubersuggest نام سایتی است که یکی از ابزارهای جالب و کاربردی را برای وب مسترها عرضه می کند. ابزاری که در شناختن خواسته های کاربران و آشنا تر شدن با وضعیت وب سایت از لحاظ کلمات کلیدی بسیار مفید است.

اگر کنجکاو هستید تا بدانید کاربران چه کلماتی را جستجو می کنند که به سایت شما مربوط است می توانید از این وب سایت استفاده کنید. می توانید از اسم خودتان، اسم سایتتان و یا اسم محصولی که در سایتتان به معرض نمایش قرار گرفته است استفاده کنید. با شناسایی این کلمات می توانید انتخاب بهتری در ایجاد مطالب در سایت خود داشته باشید.

Google Alerts – 7

شما باید تحت هر شرایطی وضعیت وب سایت خود را از لحاظ آمار بازدید و محبوبیت  با روشهای مختلف بررسی کنید حتی اگر هیچ تهدیدی مانع این فرآیند نباشد. یکی از مهمترین آن ها مطلع بودن از نتایج جستجوهای مرتبط با سایت شما است.

Google Alerts به شما این امکان را می دهد تا از هر گونه اشاره به سایت یا برند و محصولات شما در فضای وب آگاه باشید. شما می توانید این اطلاع رسانی ها ) Alerts (را شخصی سازی کرده و آن مواردی که برای کارتان از اهمیت بیشتری برخوردار است را انتخاب کنید. این اطلاع رسانی ها از طریق ایمیل و یا به روز شدن RSS Feed صورت می گیرد.

Cyfe – 8

یکی از کارهای مهم، مانیتورینگ یا نظارت بر فعالیت های سایتتان است. برای مانیتورینگ دقیق و نظارت بر عملکرد بخش های مختلف یک سایت و در نظر داشتن فعالیت ها و وضعیت آن، باید از چندین ابزار مثل Google Analytics و Google Webmaster Tools و ابزارهای دیگر استفاده کرد.

اما شما با کمک Cyfe می توانید تقریباً تمام جزئیات مورد نیاز را در یک پنل مشاهده کنید. این ابزار برای هر کسی مفید می باشد به ویژه برای افرادی که مسئول نظارت بر چند وب سایت هستند.

می توانید با ایجاد داشبورد در سایت Cyfe.com در اسرع وقت وضعیت سایت های خود را نظارت کنید.

Rival IQ – 9

Rival IQ یک ابزار تحقیقاتی جهت رقابت با وب سایت های مشابه است. این ابزار به شما کمک می کند تا موقعیت فعلی خود را در جستجوها نظارت کنید و از کلمات کلیدی که ترافیک داده ها را به سایت شما ارسال می کنند آگاه شوید.

این ابزار بیشتر از آن که برای مشاهده وضعیت و موقعیت یک سایت به کار برود، برای مقایسه با وب سایت های رقیب به کار گرفته می شود. شما می توانید با کمک این ابزار نگاهی به فعالیت های رقیبان داشته باشید و ببینید آن ها چه کارهایی انجام می دهند که در نتایج جستجو عملکرد بهتری دارند.

همچنین قادر خواهید بود تا کلمات کلیدی که باعث افزایش ترافیک این وب سایت ها می شود را بررسی کنید.

Fruition- 10

شما می توانید از Fruition Google Penalty Checker جهت چک کردن و  بررسی اینکه آیا سایت شما توسط تغییرات الگوریتمی گوگل تأثیر پذیر بوده است یا نه استفاده کنید.

گوگل هر چند وقت یک بار الگوریتم های خود را به روز می کند و این یعنی شما باید وضعیت سایت خود را در قبال این الگوریتم ها چک کنید تا ببینید چه مقدار از تغییرات آن ها بر روند کاری سایت شما تأثیرگذار هستند.

همچنین اگر مشکوک به این هستید که محتوای سایت شما توسط افراد دیگر به سئوی منفی دچار شده می توانید از Website Penalty Indicator tool استفاده کنید تا متوجه شوید که سایت شما از لحاظ الگوریتم های پاندا و پنگوئن ناقض قوانین گوگل است یا نه.